top of page

TED ve TEDx Hakkında

TED Hakkında

Adını geIeceğimizi şekillendiren üç ana konunun (Technology, Entertainment, Design) ilk harflerinden alan, “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla yola çıkan, alanında uzman konuşmacıların yenilikçi fikirlerini uzunluğu 18 dakikayı aşmayan konuşmalar aracılığıyla yaymayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen küresel bir kuruluştur.


Sahnesinde Bill Clinton, Bill Gates, Elon Musk gibi pek çok ismi ağırlayan TED, dünyayı değiştirebilecek güce sahip fikirleri büyük kitlelere ulaştırma doğrultusunda videoları 100'ün üzerinde dile tercüme edilen ve 21 milyon aboneli ‘TED’ Youtube sayfasında paylaşan özgür bir bilgi ve fikir paylaşım platformu olarak öne çıkmaktadır.

 Etkinliğimizin adında yer alan x harfi, bağımsız düzenlenen bir TED etkinliği olduğumuz anlamına gelmektedir.
 

TEDx Hakkında

TEDx, TED etkinliklerini herkese erişilebilir kılmak ve paylaşmaya değer fikirlerin olabildiğince fazla insana ulaşabilmesini sağlamak amacıyla aynı evrensel değerlerden yola çıkarak düzenlenen bağımsız TED etkinlikleridir.

Etkinlik formatı olarak TED’le benzer şekilde düzenlenen bu etkinliklerde yapılan konuşmaların videoları, 36 milyonu aşkın takipçisi olan resmi TEDxTalks sayfasında yayınlanır. Böylece yerel organizasyonların yaydığı fikirlerin geniş bir alanda dinleyici bulması hedeflenmektedir.

bottom of page